CreativeMornings™ 40 w/Stevenson Waltien, Chicago, IL, 2015

Den 15-16 oktober arrangerar Ax tillsammans med Kulturens Bildningsverksamhet en nationell valberedningsutbildning i Malmö öppen för valberedare inom kulturorganisationer. Deltagarna får under två dagar lyssna på föreläsningar och delta i workshops för att utvecklas i sina roller som valberedare. Tipsa din organisation!

Ur innehållet:

  • Valberedningsuppdraget – en maktfaktor och kreativ möjlighet
  • ”Räcker det att svara ja?” – vi tittar på styrelsers och organisationers kompetensbehov ur olika synvinklar
  • Öppen nominering – varför och hur går det till?
  • Hur gör andra? Vi jämför några organisationers styrdokument och hur de i praktiken genomför sin valberedning utifrån dessa.
  • Valberedning i praktiken – tips, tricks och problemlösning i workshopform

Tid och plats:
15 oktober kl. 12.00 – 16 oktober kl. 13.00 på Hotel Garden, Baltzarsgatan 20, Malmö
Introduktionspass på telefon 29 september 19.30-21.00 eller 30 september kl. 10.00-11.30.

I utbildningen ingår kost och logi men inte resor.

Utbildningen är kostnadsfri för alla medlemmar i Ax och Kulturens och samarbetsorganisationer. Vi tar emot deltagare utanför dessa organisationer i mån av plats och till självkostnadspris; kontakta oss för mer information.

Anmälan görs senast den 18 september här: http://bit.ly/2bLDaIy
Begränsat antal platser! (Efteranmälningar tas emot i mån av plats; vi kan dock ej garantera hotellrum vid sen anmälan).

Kontakt:
Sofia Nygren, sofia.nygren@kulturens.se eller
Johan Groth, johan.groth@amatorkultur

Du hittar inbjudan här >>